Temizlik Hizmetleri Takip Sistemi ve Sosyal Mesafe Algılama ve Takip Sistemi
17 Ağustos 2020

Temizlik Hizmetleri Takip Sistemi ve Sosyal Mesafe Algılama ve Takip Sistemi

ÇÖZÜMLERİMİZLE MALİYETLERİ AZALTIRKEN KALİTEYİ YÜKSELTİYORUZ

Nesnelerin interneti (IoT) alanında sunduğu çözümlerle başarılı projelere imza atan Ankaref’in Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Binici ile hizmetlerini konuştuk. Sistemlerinin avantajlarını anlatan Binici, “Çözümlerimiz, müşterilerimize maliyetlerin azaltılması, kalite standartlarının yükseltilmesi ve marka bilinirliğinin arttırılması ile katkı sağlıyor.” dedi.

Pandemi sürecinde hizmetlerinize yönelik taleplerde nasıl bir değişim oldu?

Pandemi döneminde, izleyebilme yeteneğinin ne kadar önemli olduğunu gördük ve bugüne kadar ‘Olursa iyi olur’ diye adlandırılan IoT (Nesnelerin Interneti) kavramının aslında ne kadar gerekli olduğu ortaya çıktı. Sağlık için vakaları izlemek, çalışma ortamlarında sosyal mesafeyi izlemek, verim için ekipmanları, personelleri ve üretim bantlarını izlemek, temiz ortamlar için hava kalitesini, hijyeni izlemek ve benzeri birçok konu konuşuldu ve talep edildi. Ayrıca pandemiye hazırlıksız yakalanan işletmeler, teknoloji yatırımlarında doğru kararların ve en önemlisi doğru iş modellerinin ne kadar önemli olduğunu farkettiler. İşleri bir anda artan işletmeler doğru yönetememekten, işleri azalan işletmeler ise yaptıkları gereksiz yatırımlardan yakındılar.

Toplu alanlarda güvenliği sağlamak adına ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Toplu alanlarda aldığımız en yoğun taleplerden bir tanesi tuvaletlerin hijyen açısından izlenmesi, diğeri ise sosyal mesafenin takip edilmesi üzerineydi. Ankaref olarak ‘Temizlik Hizmetleri Takip Sistemi’ ile hizmet verilecek lokasyondaki tüm temizlik sürecinin yönetimi ve kontrolünü sağlamaktayız. Bu sistem, toplu alanlarda bulunan tuvaletlerdeki sensörler üzerinden kullanılan kağıt havlu, sıvı sabun gibi malzemelerin bitip bitmediğini, tuvaletin, kabinlerin, pisuvarların kaç defa kullanıldığını, temizlik görevlisinin ne zaman temizlediğini yöneticiler yerine takip ediyor. Bulut tabanlı bu sistem sayesinde, yüzlerce tuvaletin kontrolü bir tane cep telefonu uygulamasından kolayca izlenebiliyor. İşletmelerin, AVM’lerin ve benzeri yerlerin tuvaletleri artık tercih edilme sebebi haline geldi. Temiz tuvalet, hem müşteri memnuniyetini üst düzeye çıkaracak hem de pandemi sürecine olumlu katkı sağlayacaktır.

SİSTEMLERİMİZ ÇOK PRATİK

Diğer bir çözümümüz olan ‘Sosyal Mesafe Algılama ve Takip Sistemi’ ise, fabrika ve toplu çalışma alanlarında, çalışan kişilerin kullandıkları sosyal mesafe bileklikleri ile birbirlerine olan mesafelerini takip eden bir sistem. Çalışanlar birbirlerine 1,5 metreden daha fazla yakınlaşırlarsa öncelikle uyaran ve yakınlaşmanın devam etmesi durumunda iş sağlığı ve güvenliği birimine raporlayabilen bir uygulama. Bu sistemin kullanıldığı yerlerde vaka tespit edilmesi durumunda, pozitif vaka ile temasta olan kişiler hızlıca tespit edilebiliyor. Sistemin kurulması ve uygulanması çok kolay ve hızlı. Bulut üzerinden düşük maliyetlerle hizmet olarak sunulabildiği gibi büyük işletmelerin kendi sistemleri üzerinden de çalıştırılabiliyor.

Ürünleriniz ve sistemleriniz müşterilerinize ne tür avantajlar sağlıyor?

Ankaref ürün ve çözümleri bireysel ve kurumsal ihtiyaçlara odaklı olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. Temelde Ar-Ge firması olmamız ve Türkiye’de üretiyor olmamız, ihtiyaçların tespitinde ve çözümlerin oluşturulmasında bize avantaj sağlıyor. Çözümlerimiz, müşterilerimize maliyetlerin azaltılması, kalite standartlarının yükseltilmesi ve marka bilinirliğinin arttırılması ile katkı sağlıyor.

Hizmetlerinizde teknolojiden ne ölçüde faydalanıyorsunuz?

Türkiye genelinde yürüttüğümüz projeler, geliştirdiğimiz çözümler ve ürünlerimiz, teknolojinin en üst seviyede kullanılması ile yüksek kalite standartlarında yürütülebiliyor. Kuruluşumuzdan bu yana teknolojinin içinde olmak, dijitalleşme ile iç içe olmamızı sağladı. Ayrıca her işletme verimlilik ve etkin maliyet yönetimi için artık teknoloji ile içiçe olmak ve dijital dönüşüme ayak uydurmak zorunda. Aksi takdirde değişen ekonomik düzende faaliyetlerine devam edebilmek gerçekten çok zor olacaktır.